Toppostkamp: Vestager tager én for EU-holdet

BRUXELLES: Der skal gå meget galt, hvis ikke Danmarks EU-kommissær, Margrethe Vestager, står oppe på podiet, når EU’s liberale torsdag afslører de syv kandidater, der skal tegne deres politiske profil frem mod europaparlamentsvalget.
Sådan lyder det fra en bunke kilder i Bruxelles og omegn forud for afsløringen af det hold, som den europæiske liberale partifamilie, ALDE, vil udpege til at lægge den ”liberale, midtsøgende linje” i de debatter, der er planlagt i forbindelse med det, der i EU-jargonen er kendt som spitzenkandidatproceduren, og som på papiret skal afgøre, hvem der bliver den næste EU-kommissionsformand.
Team Europe, som de liberale partier har døbt det, skal dog ses som en protest mod den procedure. ALDE har som det eneste større parti på EU-plan ikke villet stille med en spidskandidat til kommissionsformandsposten, fordi de vil lade det være op til EU’s stats- og regeringschefer at beslutte den sag, sådan som EU-traktaterne også foreskriver.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Vigtig klimastatus sat på pause af regeringsforhandlingerne: "Det må betyde, at der er politisk indblanding”
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Kommunernes udgifter til Microsoft er næsten fordoblet på seks år: "Det er en ret voldsom stigning"
- “Alt er manuelt”: Forsker har fulgt ansatte i to af landets mest digitaliserede styrelser

























