Vicedirektør på Københavns Universitet bliver pressechef i Digitaliseringsstyrelsen

Jasper Steen Winkel er ny pressechef i Digitaliseringsstyrelsen.
Det oplyser han selv i et opslag på LinkedIn.
Winkel meldte tilbage i april ud, at han stoppede efter 19 år hos Københavns Universitet. Han startede som kommunikationschef, men har de sidste 14 år været vicedirektør og direktør for kommunikation.
"Digital omstilling er fundamental for lige adgang til velfærd og udvikling af offentlig forvaltning. Det har jeg erfaret ved at etablere og drifte komplekse it-systemer til studerende og forskere," skriver han i sit opslag, hvor han forsætter:
"Digitaliseringsstyrelsen har imidlertid platforme i en helt anden skala. At støtte kommunikationen omkring dem - i en politisk styret organisation med mange interessenter og en kritisk presse kræver et vågent øje på slutbrugere, leverandører og samarbejdspartnere, departementet og andre ministerier. Det glæder jeg mig til."
Jasper Steen Winkel er uddannet cand.scient.pol. fra Københavns Universitet, og har tidligere været tilknyttet Mandag Morgen som journalist og senere redaktør.
- Nato er brudt sammen, og EU er lammet. Nu må vi genoplive idé fra den kolde krig
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
- Rapport: Stor lukkethed præger dansk forsvarspolitik
- 2 A'er: Juraprofessor vildleder politikere i ny debatbog
- Ombudsmanden går ind i sag om lovbrud i børnesager



























