Innovationsfonden har ansat ny vicedirektør.
Valget er faldet på Ole Sinkjær, der kommer fra en stilling som afdelingschef i Krüger A/S.
Det oplyser Innovationsfonden i en pressemeddelelse.
Efter knap 16 år har Ole Sinkjær valgt at stoppe hos vandteknologivirksomheden Krüger A/S for at tiltræde som ny vicedirektør for Innovationsfonden.
Med stillingen som vicedirektør får Ole Sinkjær videre det ledelsesmæssige ansvar for afdelingen Innobooster Plus.
Den nye vicedirektør medbringer en bred erfaring indenfor det grønne område, hvor han har været ansat i blandt andet Miljøstyrelsen som programkoordinator og Arla Foods med ansvar for miljø.
”Jeg er meget tilfreds med, at Ole bliver en del af Innovationsfonden. Ole kommer med stor indsigt i og erfaring fra både industrien og forskningsverdenen, især på det grønne område, som er Innovati-onsfondens største og vigtigste investeringsområde,” udtaler Innovationsfondens direktør, Anne-Marie Levy Rasmussen, og fortsætter:
”Ole er derudover en dygtig leder, som brænder for Innovationsfondens formål om at accelerere innovation, forskning og teknologi til gavn for vækst og arbejdspladser i hele Danmark. Jeg er sikker på, at Ole bliver en stor gevinst for os alle.”
Ole Sinkjær har en MSc. i Environmental Management fra DTU.
Tiltrædelsen finder sted 1. januar 2021.
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
- Realkreditkæmpe advarer om endnu større ulighed på boligmarkedet



















