
12. september 2022 kl. 11.19
Roar Rude Trangbæk skifter posten som kommunikationsdirektør i Lego ud med en lignende post hos Arla Foods. Det skriver han på LinkedIn.
"Min rygsæk er fyldt med indsigter og værdifulde ting, som jeg har lært gennem årene hos Lego, men der er masser af plads til alle de nye ting, som jeg uden tvivl vil lære, når jeg bliver en del af Arla Foods," skriver han.
I 2009 startede Roar Rude Trangbæk sin karriere i Lego. Siden har han siddet i en række poster og kommer senest fra rollen som kommunikationsdirektør.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Erhverv fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Rød tænketank advarer partier om at give efter for Løkkes skattelettelser: Vil øge uligheden "voldsomt"
- Ørsted foreslog embedsmænd stort havvindprojekt som løsning på dansk-norsk kabelkrise
- EU giver grønt lys til amerikansk toldaftale
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026






















