Bødskov advarer von der Leyen mod opgør med konkurrencepolitikken: ”Det er en diamant, vi har med at gøre”

26. september 2024 kl. 14.13
Hvis Europa skal klare den globale konkurrence og gennemføre en grøn omstilling, er der behov for et opgør med konkurrencepolitikken.
Det mener i hvert fald Ursula von der Leyen, der for nylig har udpeget spanske Teresa Ribera som ledende næstformand med ansvar for det, von der Leyen har kaldt ”en ny tilgang til konkurrencepolitik, som er bedre gearet til vores fælles mål, og som er bedre til at støtte virksomheder, der skalerer op i globale markeder.”
Men nu stempler erhvervsminister Morten Bødskov (S) ind i debatten med en advarsel.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Erhverv fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Rød tænketank advarer partier om at give efter for Løkkes skattelettelser: Vil øge uligheden "voldsomt"
- Ørsted foreslog embedsmænd stort havvindprojekt som løsning på dansk-norsk kabelkrise
- Vismænd med opsigtsvækkende forslag: Vil give klassiske fagforeninger særlig skattefordel
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026




















