Brexit-aftale i hus: Nu starter kampen mod uret for at få den godkendt inden 1. januar

BRUXELLES: Det tog en hel nats ekstra tovtrækkeri og det meste af juleaftensdag, men nu er der en Brexit-aftale i hus.
Dermed bliver det også jul i EU-land, og den britiske premierminister Boris Johnson har én mindre ildebrand at slukke i det kaos, der omringer Storbritannien lige nu, hvor frygten for en ny coronavirusmutation over de seneste dage har så godt som afskåret briterne fra resten af verden.
Efter en intensiv slutspurt og heftig telefonkontakt mellem EU-kommissionsformand Ursula von der Leyen og den britiske premierminister, Boris Johnson, har forhandlerne dermed skabt rammen om samarbejdet mellem EU og Storbritannien fremover. Det sker efter ti måneders forhandlinger, og kun syv dage før briterne træder ud af EU’s indre marked og toldunion. Det er en absolut rekordtid for en handels- og samarbejdsaftale af den kaliber.
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- B 4 At sænke afgifterne på benzin og diesel til vejtransport til EU’s minimumsniveau (Skatteministeriet)Fremsat
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 78 At fratage KVINFO deres bevillinger på finansloven fra 2027 (Kulturministeriet)1. behandling
- Fravalgt V-profil så ikke nedsablingen i København komme: "Jeg tog det overhovedet ikke seriøst"
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Bankfusion giver fagbevægelsen trecifret millionudbytte og polstrer formuerne: "En gylden mulighed"
- Grønnegård: Er tiden inde til at bryde landbrugets forbløffende magtposition?
- Sådan støttede fagbevægelsen de røde partier økonomisk i 2024














