
Anders Mærkedahl Pedersen tiltræder som ny direktør i Bygningsstyrelsen.
Det skriver Bygningsstyrelsen i en pressemeddelelse.
Anders Mærkedahl Pedersen kommer fra en stilling som direktør i Forsvarets Ejendomsstyrelse.
De seneste 11 år har han siddet i forskellige stillinger i Forsvarsministeriets støttende styrelser, herunder som vicechef i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse.
"Jeg er blevet grebet af ejendomsområdet, og jeg er derfor særdeles glad for, at Transportministeriet har vist mig den tillid, at ansætte mig som direktør i Bygningsstyrelsen, hvor jeg kan fortsætte mit arbejdsliv," lyder det fra Anders Mærkedahl Pedersen i et opslag på LinkedIn.
Anders Mærkedahl Pedersen er uddannet officer i hæren.
Bygningsstyrelsens nye direktør træder i stillingen 10. marts 2025.
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- B 4 At sænke afgifterne på benzin og diesel til vejtransport til EU’s minimumsniveau (Skatteministeriet)Fremsat
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 78 At fratage KVINFO deres bevillinger på finansloven fra 2027 (Kulturministeriet)1. behandling
- Fravalgt V-profil så ikke nedsablingen i København komme: "Jeg tog det overhovedet ikke seriøst"
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Bankfusion giver fagbevægelsen trecifret millionudbytte og polstrer formuerne: "En gylden mulighed"
- Grønnegård: Er tiden inde til at bryde landbrugets forbløffende magtposition?
- Sådan støttede fagbevægelsen de røde partier økonomisk i 2024


















