Danmark tiltræder international skattetaskforce, der skal styrke udvikling, klima og naturindsatser

1. oktober 2024 kl. 09.58
Frankrig, Kenya og Barbados lancerede på COP28 en taskforce, Global Solidarity Levies Task Force, for internationale afgifter. En taskforce, som Danmark nu er blevet en del af.
Gennem øget samarbejde på tværs af lande skal arbejdet med internationale afgifter fremmes, således at udvikling, klima og naturindsatser styrkes.
I en pressemeddelelse udtaler skatteminister Rasmus Stoklund:
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Erhverv fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Rød tænketank advarer partier om at give efter for Løkkes skattelettelser: Vil øge uligheden "voldsomt"
- Ørsted foreslog embedsmænd stort havvindprojekt som løsning på dansk-norsk kabelkrise
- EU giver grønt lys til amerikansk toldaftale
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026


















