Danmarks største virksomheder samlet: Regeringen opretter nyt erhvervsforum for beredskab og sikkerhed

9. april 2025 kl. 09.46
Minister for samfundssikkerhed og beredskab Torsten Schack Pedersen har nedsat et nyt ’Erhvervsforum for Samfundssikkerhed og Beredskab’.
Det skriver Ministeriet for Samfundsikkerhed og Beredskab i en pressemeddelelse.
Formålet med forummet er at styrke samarbejdet mellem erhvervslivet og regeringen i forhold til styrke samfundssikkerheden og det samlede beredskab.
{{toplink}}
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Erhverv fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Læs også
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Rød tænketank advarer partier om at give efter for Løkkes skattelettelser: Vil øge uligheden "voldsomt"
- Ørsted foreslog embedsmænd stort havvindprojekt som løsning på dansk-norsk kabelkrise
- EU giver grønt lys til amerikansk toldaftale
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026





















