Toke HelmøDansk Industri ansætter ny chefkonsulent for public affairs fra Københavns Lufthavne
Dansk Industris nyoprettede public affairs-afdeling får en ny chefkonsulent. Dansk Industri har nemlig ansat Toke Helmø, der kommer fra en stilling som Senior Public Affairs Rådgiver i Københavns Lufthavne.
Det skriver Toke Helmø til Altinget og i et Twitter-opslag.
Som chefkonsulent i Dansk Industri kommer Toke Helmø til at indgå i en nyoprettet public-affairs afdeling der ledes af Lasse Broe Honoré Den nye afdeling skal være et centralt bindeled for Dansk Industri ind til de politiske partier og samtidig bistå organisationens mange brancher og foreninger med politiske og kommunikative strategier.
Toke Helmø har de seneste to år arbejdet som Senior Public Affairs Rådgiver i Københavns Lufthavne, hvor han blandt andet har arbejdet med at sikre rammerne for den bæredygtige omstilling af luftfarten. Tidligere har han været senior kommunikationskonsulent i Danske Medier og pressekonsulent Beskæftigelses- og Integrationsforvaltningen i Københavns Kommune.
#JOBNYT Fra 1. maj bliver jeg Chefkonsulent i @DanskIndustri's nyoprettede public affairs-afdeling, som skal rådgive organisationen og repræsentere DI over for #dkpol. Glæder mig helt vildt. Tak til verdens bedste @ditCPH for to fantastiske og spændende år. #dkbiz #dktrp pic.twitter.com/7YAX99Hq31
— Toke Helmø (@tokehelmo) March 26, 2021
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
- Realkreditkæmpe advarer om endnu større ulighed på boligmarkedet















