Emil Fannikke KiærMorten Høyer
Lars Sandahl SørensenDansk Industri får to nye direktører

Der er direktørrokade i Dansk Industri.
Emil Fannikke Kiær er ny erhvervs- og medlemsdirektør, og Morten Høyer er ny politisk direktør.
Det skriver Dansk Industri i en pressemeddelelse.
Emil Fannikke Kiær har de seneste fire år været politisk direktør i Dansk Industri. Han er tidligere vicedirektør hos ATP og bestyrelsesmedlem i Danmarks Miljøportal.
Morten Høyer kommer fra en stilling som kommunikations- og public affairs-direktør i Dansk Industri. Han har tidligere været direktør i Aktive Ejere og direktør for politik og kommunikation i Landbrug og Fødevarer.
"Jeg er stolt af vores mange resultater de seneste år, men nu er det nødvendigt og naturligt med endnu et gearskifte, og derfor glæder jeg mig over, at både Emil Fannikke Kiær og Morten Høyer har takket ja til større ansvarsområder," fortæller administrerende direktør, Lars Sandahl Sørensen.
Emil Fannikke Kiær og Morten Høyer tiltræder 15. april 2024.
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Rød tænketank advarer partier om at give efter for Løkkes skattelettelser: Vil øge uligheden "voldsomt"
- Ørsted foreslog embedsmænd stort havvindprojekt som løsning på dansk-norsk kabelkrise
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris





















