
17. januar 2022 kl. 11.52
Den nye cheføkonom i Dansk Metal hedder Erik Bjørsted.
Det oplyser fagforeningen i en pressemeddelelse.
Erik Bjørsted kommer fra en lignende stilling hos Arbejderbevægelsens Erhvervsråd, hvor han har været ansat i 13 år.
”Jeg har i mange år arbejdet med analyser af den danske arbejdsmarkedsmodel - set udefra. Nu får jeg muligheden for at komme direkte ind i maskinrummet af den danske model. Det er en stor chance, og det glæder jeg mig utroligt meget til,” udtaler Erik Bjørsted.
Erik Bjørsted er uddannet økonom fra Købehavns Universitet og har tidligere været ansat i Danmarks Statistik, hvor han var med til at udvikle den økonomiske model ADAM.
Erik Bjørsted starter i Dansk Metal 1. marts 2022.
Omtalte personer
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Rød tænketank advarer partier om at give efter for Løkkes skattelettelser: Vil øge uligheden "voldsomt"
- Ørsted foreslog embedsmænd stort havvindprojekt som løsning på dansk-norsk kabelkrise
- EU giver grønt lys til amerikansk toldaftale
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026




















