Bliv abonnent
Annonce
Om  
Camilla Haustrup Hermansen

DI Produktion har valgt deres første formand

Camilla Haustrup Hermansen er valgt til formand for det nyoprettede branchefællesskab DI Produktion.
Camilla Haustrup Hermansen er valgt til formand for det nyoprettede branchefællesskab DI Produktion.Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix
23. maj 2022 kl. 13.37

Det skal være Camilla Haustrup Hermansen, der skal være formand for DI Produktion.

Det skriver Dansk Industri i en pressemeddelelse.

DI Produktion er et nyt stort branchefællesskab for danske produktionsvirksomheder.

”DI Produktion skal være branchefælleskabet for de danske virksomheder, der har produktion som fællesnævner på tværs af brancher, materialer og forretningsmodeller. DI Produktion skal give disse virksomheder en endnu højere og klarere stemme i samfundsdebatten, og derfor er det vigtigt med en markant og progressiv profil i spidsen for bestyrelsen. Det har DI Produktion fået med Camilla Haustrup Hermansen. Jeg glæder mig til samarbejdet,” udtaler administrerende direktør i DI Lars Sandahl Sørensen.

”Jeg glæder mig til arbejdet med at skabe en positiv udvikling for produktionsvirksomheder på DI Produktions tre fokusområder – grøn omstilling, arbejdskraft og digital udvikling,” siger den nye formand for DI Produktion.

Camilla Haustrup Hermansen er viceadministrerende direktør og medejer for Plus Pack. Ved siden af sin nye stilling sidder hun også i DI’s hovedbestyrelse og er formand for regeringens Klimapartnerskab for Affald, Vand og Cirkulær Økonomi.

Jesper V. Christensen fra Danfoss A/S og Søren Olesen fra Elos Medtec Pinol A/S tiltræder begge som næstformænd i DI Produktion

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026