Om
Tina Sejersgård Fanø
Adam Steensberg
Tina Sejersgård Fanø
Adam SteensbergDirektører fra biotek- og medicinalindustrien træder ind i Leo Fondets bestyrelse

23. marts 2026 kl. 10.54
Koncerndirektør i Novonesis Tina Sejersgård Fanø og administrerende direktør for Zealand Pharma Adam Steensberg er blevet valgt ind i bestyrelsen for Leo Fondet.
Det skriver fondet i en pressemeddelelse.
"Tina Sejersgård Fanø og Adam Steensberg er særdeles dygtige ledere med stor erfaring i forskning, innovation og kommerciel eksekvering inden for life science. Sammen med de øvrige bestyrelsesmedlemmer vil deres indsigt være af stor betydning for LEO Fondet," siger Lars Olsen, formand for LEO Fondets bestyrelse.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Erhverv kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Løkke varsler modtræk til Trumps medicinpriskrig
- Enhedslisten vil have åbenhed om aftaler efter stemmehandel mellem S og Alternativet: "Det skylder man vælgerne"
- Mød danskeren, der skal lægge arm med Trump



















