
DR Ung har ansat ny ledende redaktionschef.
Det bliver Ditte Christiane Jensen, der er global indholdschef i legetøjsgiganten Lego, der skal på tage sig redaktionsansvaret.
Det skriver DR selv i en pressemeddelelse fredag.
"Ditte kommer fra en velrespekteret virksomhed med et tårnhøjt ambitionsniveau, og den ballast er der brug for, når man skal matche DR Ungs udviklingslyst," fortæller DR’s direktør for Kultur, Børn og Unge Henrik Bo Nielsen.
Selv omtaler Ditte Christiane Jensen jobbet som redaktionschef som et "helt naturligt næste skridt".
Hun er dog opmærksom på, at det er lidt af en opgave, hun er kommet på.
"Det er en spændende og meget sammensat målgruppe, vi skal nå," lyder det fra den kommende redaktionsansvarlige i pressemeddelelsen.
Jobbet indebærer varetagelse af det overordnede ansvar for de tre afdelinger P3 TV, P3 Social, dr.dk og Tværgående samt P3 Lyd.
Ditte Christiane Jensen har en fortid som chef i forlagsbranchen, folkeskolelærer og som elitesvømmer, hvor hun deltog ved OL i 1996.
Hun starter i sin nye stilling 1. august.
Omtalte personer
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Rød tænketank advarer partier om at give efter for Løkkes skattelettelser: Vil øge uligheden "voldsomt"
- Ørsted foreslog embedsmænd stort havvindprojekt som løsning på dansk-norsk kabelkrise
- EU giver grønt lys til amerikansk toldaftale
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026





















