Ekspert kalder forhandlinger om udenlandsk arbejdskraft “kontroversielle”

22. juni 2025 kl. 15.00
Det er ikke hverdagskost, at Folketinget og arbejdsmarkedets parter sammen forhandler, hvordan lønnen for en bestemt gruppe skal kontrolleres.
Men det er netop, hvad der er ved at ske i regeringens nye aftale om udenlandsk arbejdskraft, der ifølge et lækket udkast fra forhandlingerne åbner for ansættelser fra 16 udvalgte lande til en årsløn på 300.000 kroner.
I disse dage sidder regeringen i tætte forhandlinger med Fagbevægelsens Hovedorganisation og Dansk Arbejdsgiverforening om, hvordan man skal kontrollere udlændingenes løn, når de har fået adgang til den nye ordning.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Erhverv fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Rød tænketank advarer partier om at give efter for Løkkes skattelettelser: Vil øge uligheden "voldsomt"
- Ørsted foreslog embedsmænd stort havvindprojekt som løsning på dansk-norsk kabelkrise
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris




















