
Kommer Elon Musk til at afgøre det næste valg i Danmark med vilde påstande, masser af penge og falske nyheder?
Det kan lyde skørt, men i både Tyskland og Storbritannien er det en helt reel mulighed, efter at verdens rigeste mand nu i mere end to uger har kastet sig meget aktivt ind i kampen for at vælte de siddende regeringer i Berlin og London.
Danmark kan meget vel være næste land i rækken
I Tyskland er det sket med opbakning til højrepartiet Alternative Für Deutschland ("Kun AfD kan redde Tyskland"), og i Storbritannien har Elon Musk indledt en nærmest manisk kampagne for at gøre den siddende premierminister, Keir Starmer, ansvarlig for en flere år gammel sag om systematiske overgreb på børn.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Erhverv fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Jakob Ellemann-Jensen fortryder, at han blev forsvarsminister
- Ørsted foreslog embedsmænd stort havvindprojekt som løsning på dansk-norsk kabelkrise
- EU giver grønt lys til amerikansk toldaftale
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026



















