
Søren Lindgaard bliver Energi Danmarks kommende finansdirektør. Et energihandelsskab, der er ejet af de to andelsselskaber Andel og NRGi.
Han kommer fra en stilling som finansdirektør fra investerings- og udviklingsvirksomheden Obton Group, hvor han havde været siden 2020.
I en pressemeddelelse understreger Energi Danmarks administrerende direktør, Louise Hahn, Søren Lindegaards solide kendskab til energisektoren:
"Jeg er glad for at få Søren Lindgaard med i Energi Danmarks ledelse. Han har den profil og den erfaring, der skal til for at drive den udvikling, som Energi Danmark står overfor."
Søren Lindgaard overtager jobbet som finansdirektør fra Ole Joachim Jensen, der af helbredsmæssige årsager ikke længere ønsker at arbejde på fuldtid. Ole Joachim Jensen vil dog fortsat være tilknyttet Energi Danmark i en rådgivende rolle.
Artiklen var skrevet af
- Grønlands tidligere regeringschef bliver udenrigsminister med tung porteføjle
- Kampen for Palads har fået et nådestød. Tilbage er kun en dødsrallen
- SMV-topchef kræver iværksætterstrategi 2.0 af ny regering
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- En ny Vejlegården-konflikt? 3F indleder blokade af industrivirksomhed på kristelig overenskomst




















