Jesper BergFinanstilsynets afgående direktør anklages for vold og påkørsel af p-vagt

Finanstilsynets afgående direktør, Jesper Berg, står over for en mulig fængselsdom efter et voldeligt overfald og påkørsel af en parkeringsvagt.
Det skriver Børsen.
Af et anklageskrift, som Børsen har fået aktindsigt i, fremgår det, at voldsepisoden fandt sted i juli sidste år foran en Netto på Holmen i København. Her fremgår det ligeledes, at Jesper Berg har spyttet parkeringsvagten i hovedet og gentagne gange har bakket sin bil ind i vagten.
Ifølge avisen rejste anklagemyndigheden i januar tiltale mod den afgående direktør. Kort forinden var det lykkedes Jesper Bergs advokat at få et navneforbud i sagen, men nu har Østre Landsret oplyst til avisen, at man har ophævet navneforbuddet.
Tiltales for vold og vanvidsbilisme
Anklagemyndigheden har rejst tiltale mod Jesper Berg efter straffelovens paragraf 252. Paragraffen bruges til at dømme vanvidsbilister.
Samtidig står han også overfor en markant hårdere straf, end hvis der havde været tale om vold mod en almindelig person. Parkeringsvager bliver nemlig anset som særligt udsatte for vold.
Det betyder i Jespers Bergs tilfælde, at man fra rettens side har mulighed for øge strafferammen med 50 procent.
Selv nægter han sig skyldig i anklagerne.
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Jakob Ellemann-Jensen fortryder, at han blev forsvarsminister
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største





















