
Efter at have siddet i Folketinget for Konservative i lidt over ni år har Brigitte Klintskov Jerkel besluttet, at hun ikke genopstiller til næste valg.
Det skriver Brigitte Klintskov Jerkel i et opslag på Facebook.
”Jeg har arbejdet benhårdt, kæmpet for mange sager og gjort mig umage hver eneste dag. Igennem hele min folketingskarriere har jeg forsøgt at leve op til den tillid og opbakning, som vælgerne har givet mig,” skriver Brigitte Klintskov Jerkel.
Hun beskriver, hvordan det var en drøm, der gik i opfyldelse, da hun i 2015 blev medlem af Folketinget, hvor hun overtog pladsen fra Brian Mikkelsen, der tog orlov for at koncentrere sig om arbejdet som erhvervsminister.
”Nu kan jeg mærke, at tiden er kommet til at søge nye udfordringer. Jeg har brug for en pause fra Christiansborg og vil gerne lave noget andet end mit arbejde som folketingsmedlem,” skriver Brigitte Klintskov Jerkel.
Brigitte Klintskov Jerkel er i dag formand for Folketingets Europaudvalg samt Konservatives EU-, Europa- og ældreordfører.
Hvad Brigitte Klintskov Jerkel skal på den anden side af valget, er hun ikke klar over endnu.
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"


















