Om
Tobias Grotkjær Elmstrøm
Henrik Rejnholt Andersen
Tobias Grotkjær Elmstrøm
Henrik Rejnholt AndersenFolketingsmedlem for Moderaterne genopstiller ikke: ”Det skyldes ikke, at jeg er træt af politik”

24. februar 2026 kl. 11.35
Når Mette Frederiksen trykker på den store valgknap, kommer der ikke til at hænge valgplakater med Tobias Grotkjær Elmstrøms (M) ansigt i lygtepælene.
Han har nemlig besluttet, at han ikke genopstiller til næste folketingsvalg.
Det oplyser Tobias Grotkjær Elmstrøm til Ritzau.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Erhverv fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Rød tænketank advarer partier om at give efter for Løkkes skattelettelser: Vil øge uligheden "voldsomt"
- Ørsted foreslog embedsmænd stort havvindprojekt som løsning på dansk-norsk kabelkrise
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris




















