Historisk lukning: Farvel til Irmapigen

31. januar 2023 kl. 12.49
Efter mere end 136 år takker Irmapigen af. Inden for en nær fremtid vil du heller ikke kunne handle i hverken Kvickly eller Superbrugsen.
Coop slår nemlig de tre supermarkedskæder sammen til et fælles brand, der blot vil hedde "Coop". Fra 1. april begynder konverteringer og lukninger af Irma-butikkerne. De første butikker i den nye stor-kæde åbner efter sommerferien i år.
Forandringerne er en del af koncernens strategi "Fremtidens Coop". De lokale butikker i Dagli'Brugsen skifter med tiden navn til Brugsen. Coop.dk MAD, der de seneste 10 år har leveret dagligvarer direkte til døren, ophører også med at eksistere med udgangen af februar.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Erhverv kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- B 4 At sænke afgifterne på benzin og diesel til vejtransport til EU’s minimumsniveau (Skatteministeriet)Fremsat
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 78 At fratage KVINFO deres bevillinger på finansloven fra 2027 (Kulturministeriet)1. behandling
- Fravalgt V-profil så ikke nedsablingen i København komme: "Jeg tog det overhovedet ikke seriøst"
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Bankfusion giver fagbevægelsen trecifret millionudbytte og polstrer formuerne: "En gylden mulighed"
- Grønnegård: Er tiden inde til at bryde landbrugets forbløffende magtposition?
- Sådan støttede fagbevægelsen de røde partier økonomisk i 2024














