
19. januar 2026 kl. 12.05
Merkur Andelskasse har ansat Peter Froulund som ny presse- og kommunikationsdirektør. Det skriver Merkur i en pressemeddelelse.
Peter Froulund kommer fra en stilling som administrerende direktør i Danmarks Ishockey Forening, hvor han tiltrådte i 2024.
Froulund er tidligere branding- og kommunikationsdirektør i Arbejdernes Landsbank og træder nu ind i Merkurs Andelskasses ledelse med ansvaret for den samlede kommunikations- og marketingindsats.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Erhverv kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- B 4 At sænke afgifterne på benzin og diesel til vejtransport til EU’s minimumsniveau (Skatteministeriet)Fremsat
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 78 At fratage KVINFO deres bevillinger på finansloven fra 2027 (Kulturministeriet)1. behandling
















