
Kamala Harris er officielt valgt som Demokraternes præsidentkandidat til præsidentvalget til november.
Det skete ved en afstemning i partiet, hvor hun fik nok stemmer fra de delegerede til at blive nomineret, skriver DR.
I løbet af næste uge vil Kamala Harris acceptere nomineringen, oplyses det til Reuters og CNN.
”Jeg er glad for at vide, at vi har nok delegerede til at sikre nomineringen, og senere på måneden vil vi samles i Chicago, samlet som et parti, hvor vi vil have mulighed for at fejre dette historiske øjeblik sammen” siger Kamala Harris.
Hun referer til partiets konvent der afholdes den 19. til 22. august i Illinois.
Afstemningen forgik digitalt, og ifølge hendes kampagne har det krævet 2.350 delegeredes stemmer, for at hun kunne vide sig sikker på nomineringen.
Hun bliver den første sorte kvinde nogensinde til at være præsidentkandidat for et af de to store partier i USA.
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Rød tænketank advarer partier om at give efter for Løkkes skattelettelser: Vil øge uligheden "voldsomt"
- Ørsted foreslog embedsmænd stort havvindprojekt som løsning på dansk-norsk kabelkrise
- Vismænd med opsigtsvækkende forslag: Vil give klassiske fagforeninger særlig skattefordel
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026




















