
29. september 2023 kl. 08.53
Karen Frøsig har meddelt bestyrelsen i Sydbank, at hun ønsker at gå på pension i løbet af 2024.
Det oplyser Sydbank i en pressemeddelelse.
”Gennem mange forandringer og udfordringer har Karen Frøsig i alle 13 år sikkert ledt Sydbank til at blive den stærke bank, den er i dag,” udtaler bestyrelsesformand Lars Mikkelgaard-Jensen.
Frøsig har arbejdet i Sydbank siden 1994 og har været en del af bankens direktion siden 2008. Hun har været administrerende direktør siden 2010.
Hendes arvtager er allerede fundet, men Sydbank oplyser ikke navnet på vedkommende. Efter planen skal den nye administrerende direktør starter 1. april 2024.
Omtalte personer
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Jakob Ellemann-Jensen fortryder, at han blev forsvarsminister
- Ørsted foreslog embedsmænd stort havvindprojekt som løsning på dansk-norsk kabelkrise
- EU giver grønt lys til amerikansk toldaftale
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026




















