Konkurrencerådet giver grønt lys til kæmpe forsikringsfusion

27. april 2022 kl. 13.31
Efter betænkeligheder ved fusioneringen af to af Danmarks største forsikringsselskaber, har Konkurrencerådet nu godkendt Alm. Brand Forsikrings køb af Codan Forsikrings danske aktiviteter.
Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen oplyser i en pressemeddelelse, at fusionen ikke vil hæmme den effektive konkurrence betydeligt.
Med opkøbet vil Alm. Brand opnå en andel på 20 til 30 procent af skadeforsikringsmarkedet for erhvervskunder og 10 til 20 procent af markedet for privatkunder. Betænkelighederne gik på markedsandelen for erhvervskunder, men kan nu skydes til hjørne, fortæller Christian Schultz, der er formand for Konkurrencerådet.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Erhverv kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- B 4 At sænke afgifterne på benzin og diesel til vejtransport til EU’s minimumsniveau (Skatteministeriet)Fremsat
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 78 At fratage KVINFO deres bevillinger på finansloven fra 2027 (Kulturministeriet)1. behandling
- Fravalgt V-profil så ikke nedsablingen i København komme: "Jeg tog det overhovedet ikke seriøst"
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Bankfusion giver fagbevægelsen trecifret millionudbytte og polstrer formuerne: "En gylden mulighed"
- Grønnegård: Er tiden inde til at bryde landbrugets forbløffende magtposition?
- Sådan støttede fagbevægelsen de røde partier økonomisk i 2024














