Konkursramt dansk virksomhed skylder Danida to millioner i ulandsbistand

26. august 2021 kl. 13.10
To millioner kroner. Det er så meget, den danske partnervirksomhed Syntes Engineering under Danida Business Partnership skal betale til Udenrigsministeriet. Pengene skal betales tilbage, fordi virksomheden har modtaget udviklingsbistand uberettiget.
Det fremgår af en underretning fra Udenrigsministeriet til Rigsrevisionen.
Navnet på virksomheden fremgår ikke af underretningen. Regionalmediet SN.dk har dog tidligere på året beskrevet et lignende forløb med Syntes Engineering, og Udenrigsministeriet kan bekræfte, at det er den samme virksomhed, der er tale om i underretningen.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Erhverv fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Rød tænketank advarer partier om at give efter for Løkkes skattelettelser: Vil øge uligheden "voldsomt"
- Vismænd med opsigtsvækkende forslag: Vil give klassiske fagforeninger særlig skattefordel
- Ørsted foreslog embedsmænd stort havvindprojekt som løsning på dansk-norsk kabelkrise
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026




















