Fra at kæmpe for branchen til at arbejde i den.
Det er realiteten for Charlie Stjerneklar, der har valgt at skifte stillingen som direktør i brancheorganisationen Kreativitet og Kommunikation ud med en partnerrolle hos Grace public affairs.
Det fremgår af en pressemeddelelse sendt til Altinget.
"Al den snak om det skønne i konsulentlivet, har givet mig lyst til at komme ud på bureau igen og få politisk jord under neglene. Og da det blev muligt i et af Danmarks bedste Public Affairs-bureauer, så kunne jeg ikke gøre andet end at slå til,” fortæller Stjerneklar selv om skiftet.
Charlie Stjerneklar har mangeårig erfaring med politisk kommunikation i både bureau- og virksomhedsregi. Han har blandt andet været public affairs konsulent hos Rud Petersen og kommunikationschef for Phillip Morris danske afdeling og Vækstfonden.
Han har en bachelor i økonomi fra Københavns Universitet samt en kandidat i virksomhedsadministration fra CBS.
Charlie Stjerneklar bliver i stillingen som direktør for Kreativitet og Kommunikation indtil 1. marts.
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- B 4 At sænke afgifterne på benzin og diesel til vejtransport til EU’s minimumsniveau (Skatteministeriet)Fremsat
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 78 At fratage KVINFO deres bevillinger på finansloven fra 2027 (Kulturministeriet)1. behandling
- Fravalgt V-profil så ikke nedsablingen i København komme: "Jeg tog det overhovedet ikke seriøst"
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Bankfusion giver fagbevægelsen trecifret millionudbytte og polstrer formuerne: "En gylden mulighed"
- Grønnegård: Er tiden inde til at bryde landbrugets forbløffende magtposition?
- Sådan støttede fagbevægelsen de røde partier økonomisk i 2024


















