
23. juni 2025 kl. 13.55
Tina Bengtsen, der siden 2015 har været erhvervsdirektør i Realkredit Danmark/Danske Bank i Aarhus, tiltræder stillingen som erhvervsdirektør i Merkur Andelskasse fra 1. september.
Det oplyser andelskassen på deres hjemmeside.
"Hun har både det strategiske overblik og den praktiske forståelse, der skal til for at skabe værdi for vores erhvervskunder og styrke vores position som banken," udtaler Merkurs administrerende direktør, Charlotte Skovgaard.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Erhverv fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Jakob Ellemann-Jensen fortryder, at han blev forsvarsminister
- Ørsted foreslog embedsmænd stort havvindprojekt som løsning på dansk-norsk kabelkrise
- EU giver grønt lys til amerikansk toldaftale
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026




















