Mette Frederiksen reagerer på tabt flertal: Det ændrer ikke noget

Der er ingen grund til at udskrive folketingsvalg, bare fordi SVM-regeringen har mistet sit indenrigspolitiske flertal.
Det er meldingen fra statsminister Mette Frederiksen (S), der tirsdag eftermiddag besvarede spørgsmål fra pressen i kølvandet på, at folketingsmedlem Mads Fuglede tirsdag morgen meddelte, at han havde forladt Venstre og meldt sig ind i Danmarksdemokraterne.
"Selvfølgelig skal Danmark ikke udskrive valg. Vi har en regering, der kører utroligt godt, og som så sent som i dag har landet en rigtig, rigtig god aftale om folkeskolen," lyder ordene fra Mette Frederiksen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Erhverv kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- B 4 At sænke afgifterne på benzin og diesel til vejtransport til EU’s minimumsniveau (Skatteministeriet)Fremsat
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 78 At fratage KVINFO deres bevillinger på finansloven fra 2027 (Kulturministeriet)1. behandling
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Kampen om EU’s pengekasse splitter mulige danske regeringspartnere
- Kinesisk medejer ude af bestyrelsen i kontroversielt grønlandsk mineprojekt
















