Om
Claus Bræstrup
Claus BræstrupMindeord: Fhv. forskningsdirektør i Novo Nordisk, dr.med. Claus Bræstrup (78)
21. februar 2023 kl. 23.04
Med Claus Tycho Bræstrups bortgang har dansk lægemiddelforskning mistet en vigtig forsker og en fremtrædende leder i universitets- og erhvervsverdenen.
Claus Bræstrup var den første til at opdage og beskrive benzodiazepin-receptoren, hvilket bidrog til at gøre ham til en af Danmarks mest citerede forskere.
Han samarbejdede med forskere fra den danske lægemiddelvirksomhed Ferrosan, hvilket blandt andet resulterede i udviklingen af Stesolid, et lægemiddel som fortsat anvendes til behandling af angst og uro og mange andre indikationer.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Erhverv fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Rød tænketank advarer partier om at give efter for Løkkes skattelettelser: Vil øge uligheden "voldsomt"
- Ørsted foreslog embedsmænd stort havvindprojekt som løsning på dansk-norsk kabelkrise
- Vismænd med opsigtsvækkende forslag: Vil give klassiske fagforeninger særlig skattefordel
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026




















