Ny erhvervskommentator til Altinget

21. januar 2021 kl. 20.15
DVCA's tidligere direktør, Henriette Kinnunen, skal være fast kommentarskribent for Altinget Erhverv.
Kinnunen er uddannet cand.jur. fra Københavns Universitet i 1999 og er selvstændig rådgiver indenfor krydsfeltet mellem jura, kommunikation og ansvarlige investeringer.
Ud over at have været direktør i DVCA har hun en række bestyrelsesposter i bagagen og er én af de fire kvinder, der står bag iværksætterinitiativet Kvindekompagniet, der arbejder for at få flere kvindelige iværksættere og investorer.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Erhverv kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Løkke varsler modtræk til Trumps medicinpriskrig
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Enhedslisten vil have åbenhed om aftaler efter stemmehandel mellem S og Alternativet: "Det skylder man vælgerne"
- Tusindvis af udlændinge har fået job på ny og lavere beløbsordning



















