Bliv abonnent
Annonce
Om  
Åse Andersson

Ny kommunikationsdirektør i Jysk

10. august 2022 kl. 10.15

Tidligere kommunikationschef for Arla Foods, Åse Andersson, indtager 1. september stillingen som kommunikationsdirektør for Jysk og Lars Larsen Group. Det oplyser Jysk i en pressemeddelelse.

Tidligere har Åse Andersson arbejdet som vært og redaktør på en række lokale tv-stationer, og har de seneste fem år arbejdet hos Arla Foods i stillingen som Global Head of Media. Det er således en erfaren profil, som får det overordnede ansvar for både intern og ekstern kommunikation i Jysk og Lars Larsen Group.

”Jeg glæder mig utroligt meget til at blive en del af Jysk og Lars Larsen Group. Begge er anerkendte virksomheder med stærke grundværdier, og begge er på en spændende vækst- og udviklingsrejse med fokus på bæredygtighed og klima. Jeg ser meget frem til at bidrage og udvikle kommunikationen, så den fortsat understøtter virksomhedernes strategier sammen med det dygtige kommunikationsteam og samarbejdspartnere,” siger Åse Andersson. 

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026