Organisationer efterlyser retskrav på kompensation: “Lige nu er danske virksomheder på ingen måde sikret”

18. august 2023 kl. 04.00
Uden et retskrav på kompensation vil danske virksomheder stå i et juridisk limbo, hvis en ny pandemi rammer.
Sådan lyder kritikken fra Advokatsamfundet, efter regeringen har valgt at droppe videre forhandlinger om at lave bedre kompensationsmuligheder for virksomheder i tilfælde af en ny epidemi.
”Det manglende retskrav efterlader erhvervsdrivende i et juridisk limbo, hvor de erhvervsdrivende ikke ved, hvad de kan regne med. Det er problematisk, fordi et væsentligt kendetegn ved vores retssamfund er, at borgere og virksomheder ved, hvilke rammer og regler der gælder,” siger generalsekretær Andrew Hjuler Crichton i en pressemeddelelse.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Erhverv fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Rød tænketank advarer partier om at give efter for Løkkes skattelettelser: Vil øge uligheden "voldsomt"
- Ørsted foreslog embedsmænd stort havvindprojekt som løsning på dansk-norsk kabelkrise
- Vismænd med opsigtsvækkende forslag: Vil give klassiske fagforeninger særlig skattefordel
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026




















