
Det har været en god dag på kontoret for Kristendemokraternes formand, Jeppe Hedaa.
Han har som hovedejer solgt konsulentvirksomheden 7N til kapitalfonden Polaris, skriver Børsen.
Avisen anslår ud fra regnskabstal, at handlen formentlig har en værdi af lidt over 700 millioner kroner.
7N er et it-konsulenthus med mere end 1.700 freelancekonsulenter tilknyttet, og i løbet af 2023 har de assisteret over 200 klienter med skræddersyede projekter med kernemarkeder i blandt andet Danmark og Polen.
I Danmark har selskabet blandt andet understøttet udvikling af it-platforme til Falck og hjulpet med at sammenkoble Jyske Banks it-systemer med Bankdata.
Børsen oplyser, at Jeppe Hedaa hidtil har ejet 57 procent af 7N. Han geninvesterer som minoritetsaktionær i det nye setup med Polaris som hovedejer. Han forventer desuden at beholde en aktiepost på omkring 25 procent.
Jeppe Hedaa har været formand for 7N siden 2021. Han afløste i marts 2023 Marianne Karlsmose som formand for Kristendemokraterne. Partiet er i aktuelle meningsmålinger langt fra komme over spærregrænsen ved et valg.
Blandt flere tillidshverv har den HH- og løjtnantuddannede nordjyde, der fyldte 60 tidligere i år, været formand for menighedsrådet i Københavns Domkirke.
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Rød tænketank advarer partier om at give efter for Løkkes skattelettelser: Vil øge uligheden "voldsomt"
- Ørsted foreslog embedsmænd stort havvindprojekt som løsning på dansk-norsk kabelkrise
- Vismænd med opsigtsvækkende forslag: Vil give klassiske fagforeninger særlig skattefordel
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026





















