Per ClausenPer Clausen valgt som Enhedslistens nye EP-spids

Når der til næste forår skal føres kampagne for Enhedslisten ved valget til Europa-Parlamentet bliver det med Per Clausen som spidskandidat.
Det ligger nu fast efter partiets årsmøde i weekenden.
Her godkendte partiets medlemmer endegyldigt kandidatlisten, der har den tidligere folketingspolitiker og nuværende rådmand i Aalborg i top. Frederikke Hellemann, Nana Højlund og Ludvig Goldschmidt følger efter i den nævnte rækkefølge.
Listens rækkefølge er også bestemt af medlemmerne, der forud for mødet havde udvist massiv opbakning til Per Clausen i en urafstemning.
Den 68-årige politiske veteran fik således over halvdelen af alle stemmerne og mere end dobbelt så mange som Frederikke Hellemann, der fik næstflest.
Per Clausen skal nu forsøge at fastholde partiets ene mandat i Europa-Parlamentet, som i øjeblikket besættes af Nikolaj Villumsen. Han genopstiller ikke, da han er faldet for partiets interne rotationsregler.
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Rød tænketank advarer partier om at give efter for Løkkes skattelettelser: Vil øge uligheden "voldsomt"
- Ørsted foreslog embedsmænd stort havvindprojekt som løsning på dansk-norsk kabelkrise
- Vismænd med opsigtsvækkende forslag: Vil give klassiske fagforeninger særlig skattefordel
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026




















