Sandahl: Derfor er Sofie Carsten Nielsen den rette til direktørstilling

18. april 2023 kl. 05.00
Under et halvt år inde i valgperioden skifter Sofie Carsten Nielsen sit folketingsmandat ud med en nyoprettet stilling hos Dansk Industri.
Den tidligere politiske leder for Radikale blev mandag præsenteret på de blanke gulve i Industriens Hus som projektdirektør for europæiske, biologiske løsninger.
“Kombinationen af grønne løsninger, viden og forskning, et virkelig progressivt dansk erhvervsliv og selvfølgelig EU skal være med til at løfte det her - og jeg glæder mig til at komme i gang med,” sagde Sofie Carsten Nielsen, flankeret af DI-direktør, Lars Sandahl-Sørensen.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Erhverv fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Rød tænketank advarer partier om at give efter for Løkkes skattelettelser: Vil øge uligheden "voldsomt"
- Ørsted foreslog embedsmænd stort havvindprojekt som løsning på dansk-norsk kabelkrise
- Vismænd med opsigtsvækkende forslag: Vil give klassiske fagforeninger særlig skattefordel
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026




















