Bliv abonnent
Annonce

Statslig superfond skifter muligvis navn igen: "Nogle i bestyrelsen kalder det et støvet navn"

Peder Lundquist, topchef for Danmarks Eksport- og Investeringsfond, har selv været statens ejerrepræsentant, da DONG skiftede navn til Ørsted. "Jeg vil formode, at processen vil være den samme her," siger han. 
Peder Lundquist, topchef for Danmarks Eksport- og Investeringsfond, har selv været statens ejerrepræsentant, da DONG skiftede navn til Ørsted. "Jeg vil formode, at processen vil være den samme her," siger han. Foto: Arthur Cammelbeeck/Altinget
11. december 2022 kl. 20.00

Den nyoprettede Danmarks Eksport- og Investeringsfond skal ikke nødvendigvis hedde Danmarks Eksport- og Investeringsfond særligt længe. 

Det fortæller den statslige superfonds nyslåede topchef, Peder Lundquist, til Altinget.

"Nogle i bestyrelsen kalder det et støvet navn. Andre i bestyrelsen mener, at det er et lidt tungt navn. Derfor har vi en dialog om, hvorvidt vi også skal hedde det fremover, eller om vi skal hedde noget andet," siger Peder Lundquist.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026