
Anne Kristine Axelsson siger farvel til ATP, som følge af at pensionskoncernen fusionerer to forretningsområder i sin administrationsforretning.
Det skriver ATP i en pressemeddelelse.
På LinkedIn skriver Anne Kristine Axelsson, at hendes afgang sker efter en gensidig aftale med ATP's administrerende direktør, Martin Præstegaard.
"Martin har besluttet en kurs for fremtiden, som blandt andet betyder, at jeg ikke skal være med længere. Og det er jo fuldstændig fair, at man ser lidt forskelligt på, hvad ATP har behov for i fremtiden. Jeg forlader derfor ATP efter en gensidig aftale," skriver hun i opslaget.
Det er områderne for pension og arbejdsmarked samt Udbetaling Danmark, der bliver lagt sammen med en enkelt direktør i front, men som ATP endnu ikke har sat navn på. Det betyder også, at koncerndirektør Kristine Stenhuus fratræder sin stilling i Udbetaling Danmark.
Anne Kristine Axelsson har været en del af ATP siden 2016. Hun kom dengang fra en stilling som departementschef i Kirkeministeriet, og før det var hun departementschef i Justitsministeriet.
Hun begyndte som fuldmægtig i Justitsministeriet i 1994, hvilket blev starten på en karriere i centraladministration, der strakte sig over tre årtier. Her bestred hun poster som kontorchef og afdelingschef, inden hun i 2011 blev departementschef i Justitsministeriet.
ATP oplyser desuden i pressemeddelelsen, at det er koncernens finansdirektør, Pernille Vastrup, der bliver konstitueret direktør for det nye sammenlagte forretningsområde.
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Jakob Ellemann-Jensen fortryder, at han blev forsvarsminister
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
























