Travl eftermiddag på Slotsholmen: Her er overblikket over alle ministeroverdragelserne

15. december 2022 kl. 11.30, opdateret 15. december 2022 kl. 11.42
16 ministerier får torsdag nye ministre efter dannelsen af den nye SVM-regering. Traditionen tro bliver skiftedagen markeret med en ministeroverdragelse, hvor den afgående minister siger farvel til embedsværket, der samtidig byder den nye velkommen.
Der er dog enkle af ministrene, der ikke skal til overdragelser i dag. Det gælder finansminister Nicolai Wammen (S), udlændinge- og integrationsminister Kaare Dybvad Bek (S) og skatteminister Jeppe Bruus (S), der alle beholder deres nuværende ministerier.
Derudover er der heller ikke planlagt en overdragelse for den nye økonomiminister Troels Lund Poulsen (V). Det skyldes, at der oprettes et helt ny Økonomiministerium.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Erhverv kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- B 4 At sænke afgifterne på benzin og diesel til vejtransport til EU’s minimumsniveau (Skatteministeriet)Fremsat
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 78 At fratage KVINFO deres bevillinger på finansloven fra 2027 (Kulturministeriet)1. behandling
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Fravalgt V-profil så ikke nedsablingen i København komme: "Jeg tog det overhovedet ikke seriøst"
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Kampen om EU’s pengekasse splitter mulige danske regeringspartnere
- Grønnegård: Er tiden inde til at bryde landbrugets forbløffende magtposition?















