Virksomheder på spring for at ansætte ukrainere: Masser af fag- og ufaglærte job mangler hænder

21. marts 2022 kl. 05.00
Forleden sad direktør Thomas Gleerup i vikarbureauet Moment overfor den ukrainske flygtning Muhamad, som han havde fået kontakt til gennem sit personlige netværk og indvilget i at hjælpe.
Muhamad, som er af ukrainsk statsborger af pakistansk oprindelse, kom torsdag i sidste uge til Danmark med sine kone og 6-årige søn. Med i bagagen havde han en ingeniøruddannelse og erfaring fra it-branchen med blandt andet udrulning af fibernet.
”Han talte fint engelsk og var parat til at tage et hvilket som helst job med det samme. Jeg blev med det samme overbevist om, vi hurtigt kan hjælpe ham i gang,” siger Thomas Gleerup.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Erhverv fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Preben Kjær85 årI dag
Fhv. direktør i Dansk Automobilhandlerforening og informationschef, SAS, fhv. kommunikationsrådgiver
Steffen Hjaltelin60 årI dag
Strategisk rådgiver og grundlægger, Hjaltelin Stahl (del af Accenture Song), bestyrelsesmedlem, Soundvenue og Cepos, bestyrelsesformand, Heyra

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret

















