Om
Kjeld Zacho Jørgensen
Katja Moesgaard
Mette Bjerrum Jensen
Kjeld Zacho Jørgensen
Katja Moesgaard
Mette Bjerrum JensenFire nye profiler ind i bestyrelsen for Dansk Kyst- og Naturturisme

18. marts 2026 kl. 13.34
Dansk Kyst- og Naturturisme har udpeget fire nye medlemmer til sin bestyrelse.
Det drejer sig om Trine Richter fra Bornholm Hotels, Peter Lützen fra Løgismose Strand Camping, Christina Hermeling fra Hotel Hesselet og Johanne Bugge fra Destination Himmerland, skriver foreningen i et opslag på Linkedin.
De nye medlemmer kommer alle med erfaring fra turismeerhvervet og skal bidrage til fondens arbejde med at udvikle kyst- og naturturismen i Danmark.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Erhverv kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Løkke varsler modtræk til Trumps medicinpriskrig
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Enhedslisten vil have åbenhed om aftaler efter stemmehandel mellem S og Alternativet: "Det skylder man vælgerne"
- Tusindvis af udlændinge har fået job på ny og lavere beløbsordning



















