
Foto: Asger Ladefoged/Ritzau Scanpix
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Med et hurtigt blik på den danske konventionelle industriproduktion af svin kan man godt se, at der er nogle udfordringer.
Den rutinemæssige halekupering, som 95 procent af svinene bliver udsat for, er ulovlig. Der findes overtrædelser af dyrevelfærdsloven på knap hver tredje svinebesætning, og det er ikke engang, fordi der er mange kontrolbesøg.
Søerne er avlet på ekstrem vis, og slagtesvin får stort set ingen plads at leve på. Vi har efterhånden både hørt om dette og har fået sat billeder på det.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Etik og Tro kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Etik og Tro
- Flertallet bag koranloven forsvandt på valgnatten. Men nu vil SF alligevel holde hånden under den
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- De mennesker, Nadja Isaksen kalder fremmede, var engang hendes kollegaer. Jeg var en af dem
- Nadja Natalie Isaksen til tidligere kollega: Nej, man bliver ikke dansker af at arbejde og feste i Danmark
- Som ny kirkeordfører vil Mads Fuglede styrke kristendommens rolle i samfundet
















