Guide: Forstå EU's handelsaftale med Storbritannien efter brexit

"Et solidt fundament for det fremtidige forhold mellem EU og Storbritannien, også selvom man fra dansk side gerne havde set et endnu tættere samarbejde" og "et rimeligt kompromis."
Sådan beskriver Danmarks regering den handels- og samarbejdsaftale, som EU og Storbritannien indgik juleaften, i et notat fra udenrigsminister Jeppe Kofod (S) til Folketingets Europaudvalg og Udenrigspolitisk Nævn.
Regeringen gør det dog også klart, at man fra dansk side gerne havde set et endnu tættere samarbejde med Storbritannien på en række områder - særligt på udenrigs- og sikkerhedspolitikken - men det er ikke sket.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Etik og Tro kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Etik og Tro
Indsigt

Rosa Lund spørger Peter HummelgaardBør politiet sigte personer, der har forsøgt at tage deres eget liv?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
Louise Brown spørger Morten DahlinHvordan skrider tilsynssagen vedrørende Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige frem?Besvaret
- Massivt EU-flertal vil stille krav om ja til sex i hele Europa
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Jeg rejste til Ungarn og kom hjem med det håb, som vores tid kalder på
- Sikandar Siddique: Muslimer og minoriteter er selv skyld i endnu et tabt valg
- Kampen om store bededag taber pusten blandt danskerne















