
Det er, som om politik – og her mener jeg: politikere, partikonsulenter, embedsfolk, politiske journalister og vælgerne – konstant bevæger sig fra kriser til skandaler og fra skandaler til kriser.
I hvert fald er krisen og skandalen blevet de nye motorer i politik. Det er det, politikerne, konsulenterne og embedsfolkene agerer på; det er det, vi journalister afsøger og skriver om – og det er det, vælgerne forholder sig til.
Alt imens forsvinder almindelig politik, som der fortsat vedtages masser af, ligesom ud igennem hullerne på si, hvor kun det skandaløse og krisen, bliver tilbage. Det har jeg gået og undret mig over i løbet af sommeren og talt med kollegaer om rundt omkring.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Etik og Tro kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Etik og Tro
Indsigt
Christian Balslev-Olesen79 årI dag
Fhv. generalsekretær, Folkekirkens Nødhjælp fhv. formand, Dignity, medlem, Danidas bevillingskomité, medlem af Mellemøstnetværket
Johan Busse56 år21. maj
Juridisk chef, Institut for Menneskerettigheder, formand, Dataetisk Råd
Bjørn Nørgaard79 år21. maj
Billedhugger, performancekunstner, professor, Det Kongelige Danske Akademi for de Skønne Kunster

Rosa Lund spørger Peter HummelgaardBør politiet sigte personer, der har forsøgt at tage deres eget liv?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
Louise Brown spørger Morten DahlinHvordan skrider tilsynssagen vedrørende Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige frem?Besvaret














