Komponist og forhenværende domorganist Asger Pedersen død 90 år gammel

Komponist, dirigent og forhenværende domorganist i Viborg Asger Pedersen er død 90 år gammel.
Asger Pedersen blev uddannet organist, dirigent og oboist fra Det Kgl. Danske Musikkonservatorium i København. Han var organist ved Mørkhøj Kirke og kom til Viborg Domkirke i 1982, hvor han gik på pension fra i 2004.
"Han komponerede motetter, som koret sang til højmessen, og han komponerede også sine egne orgelforspil til salmerne. I forspillene fokuserede han ikke altid på det praktiske formål ved forspillene - nemlig at introducere salmemelodierne for meningheden - men mere på salmeteksternes stemningsmæssige associationer. De forspil blev små tidløse åndehuller," skriver komponist Allan Gravgaard Madsen på Facebook om Asger Pedersens virke i Viborg Domkirke.
Asger Pedersen stod bag sangene i DR's julekalender 'Jullerup Færgeby' og 'Vinterbyøster' i 1970'erne. Han har desuden skrevet og komponeret sangen 'Blæsten kan man ikke få at se' og stået bag klaveret i børneserien 'Ingrid & Lillebror'.
Udover sit virke som kammermusiker og kordirigent fik Asger Pedersen også udgivet digte.
12. november 2024 kunne Asger Pedersen fejre 90-årsfødselsdag.
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Jeg rejste til Ungarn og kom hjem med det håb, som vores tid kalder på
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Idéhistoriker: Debatten om danskhed er for alvorlig til at affeje som nationalistisk tågesnak

















