Bliv abonnent
Annonce
Udvalget
svarer
Morten Dahlin

Er der noget juridisk til hindring for at sænke valgretsalde­ren for valg til menighedsråd?


Ministersvar er robotgenereret indhold, der oprettes automatisk på basis af Folketingets database over de spørgsmål, der stilles af Folketingets medlemmer og besvares af regeringens ministre. Overskrifterne er skrevet af Altinget. Altinget tager forbehold for fejl i indholdet.

Kirkeudvalget, Spørgsmål 83

Vil ministeren redegøre for, om der er noget juridisk til hindring for at sænke valgretsalde­ren fra 18 år til 16 år for valg til menighedsråd, og kan ministeren oplyse, hvor mange folkekirkelige medlemmer, der i givet fald vil få stemmeret til menighedsrådsvalg, såfremt valgretsalderen blev sænket? Vil ministeren desuden redegøre for sin holdning til en sådan ændring.

Svar fra onsdag den 8. oktober 2025

Det fremgår af grundlovens paragraf 86, at valgretsalderen til de kommunale råd og menighedsrådene er den for valg til Folketinget til enhver tid gældende. Ændring af valgretsalderen til menighedsrådsvalg forudsætter således en ændring af valgretsalderen til folketingsvalg.

Om ændring af valgretsalderen til folketingsvalg fremgår det af grundlovens paragraf 29, stk. 2, 1. pkt., at ændring af den til enhver tid gældende valgretsalder kan ske ved lov. Det følger endvidere af grundlovens paragraf 29, stk. 2, 2. pkt., at et af Folketinget vedtaget forslag til en sådan lov først kan stadfæstes af kongen, når bestemmelsen om ændring af valgretsalderen i overensstemmelse med grundlovens paragraf 42, stk. 5, har været undergivet en folkeafstemning, der ikke har medført bestemmelsens bortfald.

For så vidt angår spørgsmålet om, hvor mange der ville få stemmeret ved valg til menighedsråd, hvis valgretsalderen blev ændret fra 18 til 16 år, kan jeg oplyse, at der per 1. januar 2025 var 3.635.881 medlemmer af folkekirken, som var 16 år eller ældre, som således ville kunne stemme ved menighedsrådsvalg. Til sammenligning var der pr. samme dato 3.529.551 medlemmer af folkekirken, som var 18 år eller ældre. En ændret valgretsalder ville altså betyde, at cirka 106.000 Jeg kan i øvrigt oplyse, at jeg ikke vil arbejde for en ændret valgretsalder ved valg til menighedsrådene.

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026