Cordua: DF udnytter Brexit

Hele Europa, herunder det danske politiske liv, holder vejret frem til fredag morgen, hvor det står klart, om briterne har kastet sig selv og EU ud i samarbejdets hidtil største krise, eller om man kan tørre sveden af panden.
For briterne vil det under alle omstændigheder føre til omdannelser i Cameron-regeringen, men et nej til EU vil desuden sætte yderligere fut i den danske diskussion om vores forhold til det ubestrideligt kriseramte europæiske samarbejde. Indtil videre har både Dansk Folkeparti og det endnu fuldtonede modstanderparti Enhedslisten med lidt forskellige betingelser varslet, at de ønsker en afstemning om Danmarks fremtid i EU.
Det ligner dog mest en positionskamp, hvor DF tager det gratis stik hjem, det er at markere sin EU-skepsis i en tid, hvor målinger viser, at nye højre-partier, som ønsker Danmark helt ud af EU, vinder frem.
Indsigt
Knud Erik Andersen80 årI dag
Selvstændig rådgiver, fhv. vej- og trafikchef, Vejdirektoratet
Simon Kollerup40 årI dag
MF (S), formand, Folketingets Finansudvalg, forsvarsordfører, præsident for Beredskabsforbundet, fhv. erhvervsminister
Teis Volstrup38 årI dag
Public affairs-konsulent, Grace Public Affairs, 1. suppleant (SF), Folketinget & Europa-Parlamentet
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform
- Nu skal EU bevise, at man har forstået, at Grønland ikke bare er et stykke dårligt placeret is















