Næste uges EU

Altinget | EU bringer hver fredag en oversigt over den kommende uge i EU.
Europa-Parlamentet
Udvalget for miljø, folkesundhed og fødevaresikkerhed mødes i Bruxelles den 14. og 15. juni for at drøfte et forslag til et direktiv om kontrol med risikoen for større uheld med farlige stoffer, håndteringen af sikkerheden i forbindelse med olie- og gasaktiviteter offshore samt meget andet.
Udvalget for Indre Marked og forbrugerbeskyttelse mødes fra den 14.-16. juni, hvor man vil se på en grønbog fra Kommissionen omhandlende en fælles strategisk ramme for EU-finansiering af forskning og innovation. Derudover skal et forslag til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om forbrugerrettigheder vendes.
Den 15.-16. juni samles udvalget for beskæftigelse og sociale anliggender. Dagsordenen omfatter et udkast til betænkning om mobilitet og integrering af handicappede og den europæiske handicapstrategi for 2010-2020 og et ændringsforslag til en udtalelse om den handelsmæssige uligevægt mellem EU og Kina.
Indsigt
Henrik Thorup80 årI dag
Fhv. formand for statsrevisorerne og regionsrådsmedlem (DF), Region Hovedstaden
Sirið Stenberg58 årI dag
Lagtingsmedlem (Tjóðveldi), Fhv. Landsstyrekvinde for udenrigs- og miljøanliggender, Færøernes Landsstyre
Britta Riis63 årI dag
Direktør, Dyrenes Beskyttelse, bestyrelsesmedlem, World Federation for Animals, bestyrelsesmedlem, Økologisk Landsforening
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Bag Nato-chefens smil lurer frygten for topmøde-bombe fra Trump
- Forhandlingsekspert: Danmark begår klare fejl i forsvaret mod Trumps krav på Grønland
- Topmødet i Beijing har med et trylleslag gjort urovækkende krigsscenarie hyperaktuelt
- #dkpol: Lund har erklæret Løkke krig















