Niels Thulesen Dahl bliver ny kommunikationsdirektør i Arla Danmark.
Det oplyser mejerigiganten i en pressemeddelelse.
Arlas nye kommunikationsdirektør har senest været særlig rådgiver for tidligere udenrigsminister og partileder for Liberal Alliance Anders Samuelsen. Før det var han pressechef i Liberal Alliance og Venstre, hvor han også har stået i spidsen for deres Center for Kommunikation og Politik.
Han har tidligere beskæftiget sig med fødevarepolitik som redaktør af Altinget Fødevarer i årene 2006-2008.
Det nye arbejde som Arlas kommunikationsdirektør bliver 'at drive og udvikle Arlas relationer og omdømme hos forbrugere, politiske interessenter og ikke mindst Arlas danske andelshavere'.
Niels Thulesen Dahls nye chef bliver senior vice president for Corporate Communications i Arla Foods Nick Hindle, som ser frem til at nyde godt af især Dahls Christiansborg-kendskab:
"Niels’ store viden og erfaring fra sit virke i den politiske arena gør ham til en skarp og dygtig kommunikatør og leder, og vi ser frem til hans bidrag til at forme Arlas strategiske kommunikation."
Niels Thulesen Dahl tiltræder ved årsskiftet og overtager stillingen fra Kasper Ibsen Beck, som har fået en anden stilling i koncernen.
- Dan Jørgensen vil have europæerne til at arbejde hjemme og skrue ned for varmen
- Forsker: Jeg har mødt de mænd, der flygter fra frontlinjen i Ukraine. Her er, hvad de fortæller mig
- Viktor Orbáns historiske nederlag i Ungarn vil udløse lettelse blandt Europas regeringer
- Tænketank: EU glæder sig for tidligt over Ungarns nye leder
- Forfatter advarer: Selv hvis Orbán taber valget, slipper Ungarn ikke ud af hans klør
Nyhedsoverblik

Viktor Orbáns historiske nederlag i Ungarn vil udløse lettelse blandt Europas regeringer

Tænketank: EU glæder sig for tidligt over Ungarns nye leder

I Budapest vokser troen på Orbáns nederlag: "Jeg har aldrig kendt andet end ham. Det er jeg virkelig træt af"

Vance tog til Ungarn for at hjælpe Orbán. I stedet skabte han problemer for Trump

Rapport fra Budapest: For Viktor Orbán er Zelenskyj samfundsfjende nummer et






















